Gazze’de havadan beklenen bu defa bomba değil! Bekleyiş sonuçsuz kaldı

Terör devleti İsrail’in ölümcül abluka uygulayarak soykırım saldırılarını sürdürdüğü Gazze Şeridi’nde gıda sıkıntısı kıtlığa doğru ilerliyor. Hem İsrail’in terör saldırılarına hem de aç ve susuzluğa direnen Filistinliler, dün sahil şeridi üzerinden Ürdün Hava Kuvvetleri tarafından ulaştırılan paraşütlü yardım malzemelerini bugün de bekledi.

Gazze Şeridi’nin kuzeyinde yaşayan Filistinlilerin uzun saatler boyunca deniz kıyısına insani yardımın ulaşmasını beklemelerine rağmen bekleyişleri sonuçsuz kaldı.

Uzun bekleyişlerine rağmen Gazze Şeridi’nin kuzeyinde yaşayan Filistinlilerin karadan veya havadan yardım ulaşması umutlarının gerçekleşmedi.

NE HAVADAN NE KARADAN…

Yardım bekleyen yüzlerce kişiden biri olan Filistinli Abdulhalik Muslim, Anadolu Ajansı muhabirine yaptığı açıklamada, “Ürdün’den hava yoluyla Gazze Şeridi’nin kuzeyine insani yardım indirilebileceğine dair haberler aldık. Uzun saatler bekledik ama sonuç alamadık. Bize ne havadan ne karadan yardım ulaşmadı.” diye konuştu.

Gazze Şeridi’nin kuzeyindeki durumu “gerçek bir trajedi” olarak nitelendiren Muslim, yavaş yavaş ölümle karşı karşıya olduklarını, un ve pirinç sıkıntısı çektiklerini dile getirdi.

TÜRKİYE’YE ÇAĞRI

Muslim, ABD, dünya ülkeleri ve Türkiye’ye, sakinlerinin kıtlık çektiği Gazze Şeridi’nin kuzeyine yardım ulaştırmaları çağrısında bulundu.

Bekir Abdulal ise “ciddi gıda kıtlığı çeken çocukları için yaşamaları ve onlara gıda sağlamaları gerektiğini” söyledi.

Üç günde bir öğün yemek yediklerini, hızla zayıfladıklarını, uzun süreli oruç ve açlık yaşadıklarını belirten Abdulal, yardımların gelmesini sabırsızlıkla beklediklerini ancak hiçbir şey alamadıklarını ifade etti.

Abdulal, yaşadıkları bu durumun Arap ülkelerinin ve dünyanın dikkatini çekerek Gazze Şeridi’nin kuzeyine yardım ulaştırmasını ve orada yaşayan halkın acısını hafifletmesini umduğunu aktardı.

STOKLAR TÜKENDİ

Yusuf er-Radii ise içinde bulundukları durumdan rahatsızlığını dile getirerek, “Gazze Şeridi’nin kuzeyinde dört aydır yardım bekliyoruz ve o zamandan bu yana unumuz yok, ayrıca hayvan yemi stoklarımız da tükendi. Ne karadan ne de havadan herhangi bir yardım ulaşmadı.” dedi.

Radii, Arap ülkelerine, Gazze Şeridi’nin kuzeyindeki açlık trajedisini durdurmak ve orada kuşatma altındaki sakinlere yardım sağlamak için acilen müdahale etmeleri çağrısında bulundu.

İsrail’in 7 Ekim’den bu yana uyguladığı abluka nedeniyle Gazze Şehri sakinleri, buğday ve un stoklarının tükenmesi üzerine hayvan yemi yemek zorunda kaldı.

4 UÇAKLI YARDIM NEFES OLMUŞTU

Ürdün ordusundan dün yapılan açıklamada, Ürdün Silahlı Kuvvetlerinin, Gazze halkı için insani yardım içeren 4 indirme gerçekleştirdiği belirtilmişti.

Yardımların C130 nakliye uçakları ile paraşütlerle indirildiği ifade edilen açıklamada, besin değeri yüksek hazır yemeklerin de bulunduğu gıda yardımlarının yer aldığı kaydedilmişti.

Yardımların, İsrail’in saldırıları altındaki Gazze halkının acılarını hafifletmek amacıyla Kral 2. Abdullah‘ın talimatıyla ulaştırıldığı ifade edil

Açıklamada, yardımların havadan ulaştırılmasındaki başlıca sebebin, “doğrudan Gazze halkına ulaştırılması ve kuzeyden güneye sahil boyunca Gazze’ye indirilmesi” olduğu vurgulanmıştı.

KAYNAK: AA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x