Diyarbakır Barosu Acil Eylem Çağrısı Yaptı!

Diyarbakır Barosu Çocuk Hakları Merkezi, Türkiye İstatistik Kurumu’nun 2023 yılına ait evlenme ve boşanma istatistiklerine ilişkin verileri temel alarak çocuk yaşta ve zorla evliliklerin sürdürdüğü toplumsal sorunları gündeme getiren bir açıklama yayınladı.
Açıklamada, 16-17 yaş arasında 10 bin 471 kız çocuğunun ve 706 erkek çocuğunun evlendirildiği, kız çocuklarının evlendirildikleri erkeklerin 172’sinin ikinci evliliklerini yaptığı belirtildi.

Ayrıca, çocuk yaşta ve zorla evlendirilen çocukların, resmi istatistiklerin dışında kaldığı ve bu durumun Türkiye’deki gerçek tabloyu yansıtmadığı vurgulandı.

ACİL ÖNLEM ALINMALI

Baro, zorla ve çocuk yaşta evliliklerin önlenmesi için mevzuat hükümlerinde düzenleme yapılması ve tüm istisnaların kaldırılması gerektiğini ifade etti. Ayrıca, eğitim ve sağlık hizmetlerinden mahrum bırakılan, psikolojik, sosyal ve ekonomik açıdan dezavantajlı duruma düşen çocuklar için acil önlemlerin alınması gerektiğinin altı çizildi.

Çocuk Hakları Merkezi’nin 24 Şubat 2024 tarihinde yayımladığı basın açıklamasında ayrıca, özellikle erkek çocukların da psikolojik, sosyolojik ve ekonomik sorunlarla karşı karşıya kaldığı ve resmi olmayan evliliklerin önlenmesi için çeşitli tedbirlerin alınması gerektiğine dikkat çekildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x